Porady: +49 341 461 90 21

Wybierz kategorię produktów

Dopasuj idealną pilarkę do potrzeb zakładu stolarskiego

Na rynku dostępnych jest dziesiątki modeli pilarek do drewna, różniących się zaawansowaniem funkcji, komputeryzacją pracy oraz wytrzymałością przy wysokiej eksploatacji. Dodatkowo, wliczając w to możliwość zakupu urządzenia nowego lub używanego, możliwości wyboru są setki. Decyzję o wyborze odpowiedniej maszyny zdecydowanie warto rozpocząć od sprawdzenia opinii dotychczasowych klientów na temat producenta i wybrać tego, którego maszyny są określane jako najmniej awaryjne. Kolejnym krokiem jest dostosowanie parametrów komponentów maszyny, do materiału na jakim będą pracować. Praca z drewnem litym czy materiałem drewnopochodnym? Drewno twarde takie jak jesion czy buk oraz odmiany drewna egzotycznego wymagają najwyższych modeli piły tarczowej lub taśm tnących, wytrzymałości stali oraz wysokiej mocy silników. Natomiast materiały typu drewniane sklejki, boazerie czy płyty wiórowe, potrzebują urządzenia o wysokich obrotach, prędkości cięcia lub posuwu oraz możliwości obróbki drewna na bardzo krótkie i cienkie elementy. Następna z decyzji to wybór obrabiarki pośredniej czy finalnej, czyli takiej która przygotowuje materiał do kolejnej obróbki czy dla klienta końcowego. Na koniec, warto wszystkie oczekiwania zestawić z atrakcyjnymi warunkami kredytowania oraz leasingu, co może stać się przewagą przy zakupie nowej maszyny bezpośrednio od producenta.

Piły formatowe – podstawowe zalety

Podstawowym wyborem w wielu zakładach stolarskich jest piła formatowa. Pozwala jednocześnie na cięcie drewna litego oraz materiałów drewnopochodnych. Warto zdecydować się tutaj na automatyzację produkcji oraz szerokość zastosowania. To główna zaleta tego typu urządzeń. Wieloletnie użytkowanie szerokiej gamy materiałów, kompaktowość maszyny i cięcia w pionie poziomie oraz ukośnego. Budowa powinna być jak najbardziej odporna na wibracje i drgania, zapewni to wysoka jakość materiału użyta do produkcji z odpowiednimi certyfikatami CE. Piła formatowa nie tylko tnie elementy drewniane, ale i wyrównuje, nadając im odpowiednią gładkość, dzięki czemu materiał końcowy nie musi być poddawany kolejnej obróbce. Sprawdź koniecznie czy wybrany model posiada podcinak oraz jaki jest jego kątowy zakres cięcia i dostosuj wybór do własnej granicy cenowej.

WINTER piła formatowa FS 250 – 1600 | WINTER piła formatowa FS 315 – 2000 | WINTER piła formatowa FS 315 – 2600

Piły taśmowe – w jakiej produkcji sprawdzą się najlepiej?

Często są pierwszym wyborem przy organizacji zakładu stolarskiego. Koszt ich zakupu przy mniejszej produkcji jest stosunkowo niski. Mechanizm działania opiera się w tym przypadku na taśmie tnącej, która w zależności o obrabianego materiału może mieć różne szerokości oraz długości. Warto wybrać urządzenie, które skalę szerokości cięcia będzie miał jak największą. Pozwoli to na większą elastyczność pracy maszyny na co dzień. Posuw materiału odbywa się poprzez koła prowadzące, a w zależności od wagi i wielkości obrabianego materiału, maszyna może być obsługiwana ręcznie lub posuw może być wsparty poprzez dodatkowe silniki. Wielkość materiału ma kluczowe znaczenie przy wyborze. Piły taśmowe różnić się mogą przede wszystkim wielkością stołu oraz regulacją jego kątów nachylenia. W przypadku tartaków zdecydowanie sprawdzą się piły blokowe, w których stoły sięgają często od kilku do nawet kilkunastu metrów długości.

WINTER piła taśmowa BS 400 DELUXE | WINTER piła taśmowa BS 470 | WINTER TECHNIKA piła taśmowa blokowa ZL-60V

Piły poprzeczne – podstawowe cechy i wykorzystanie

Podobne funkcje spełnia piła poprzeczna, gdzie tym razem drewno cięte jest w poprzek włókna. Obsługa piły podobnie jak w przypadku pił taśmowych może być ręczna lub mechaniczna. Najczęściej wykorzystywana jest przy produkcji desek, drewnianych płyt, blatów, paneli czy przycinania materiałów drewnopochodnych. Możemy zdecydować się na piłę górno- lub dolnowrzecionową. Jeśli nie mamy pewności jaka sprawdzi się najlepiej w naszej produkcji, dobrze poradzić się doradcy renomowanego producenta, aby móc w pełni eksploatować urządzenie, bez ryzyka uszkodzenia oraz przestoju pracy w przyszłości. Odpowiedni dobór średnicy tarczy piłującej, wielkości stołu oraz możliwości szerokości cięcia przy zmiennych kątach pochyłu stołu, są w tym wypadku kluczowe nie tylko ze względu na wydajność pracy. W przypadku ręcznej obróbki materiału, najważniejsze jest dobranie urządzenia, które spełni wszystkie możliwe warunki bezpieczeństwa i komfortu pracy.

WINTER piła tarczowa poprzeczna CUTMAX 450 | WINTER piła tarczowa poprzeczna CUTMAX 600 | WINTER piła tarczowa poprzeczna CUTMAX 760

Piły panelowe – niezbędne w każdym zakładzie meblarskim

Piła panelowa sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce płyt drewnianych i materiałów drewnopochodnych. Jest podstawowym urządzeniem do przycinania dużych powierzchniowo blatów i frontów. Maszyna wykorzystywania jest głownie do produkcji mebli oraz ich komponentów, gdzie praca odbywa się poprzez docinanie płyty do zaprogramowanej komputerowo formatki. Wielkości i kształty formatek mogą być różne. Wybór piły panelowej jest uwarunkowany przede wszystkim intensywnością pracy zakładu stolarskiego oraz zmiennością realizowanych elementów przy produkcji mebli o różnych formatkach / za zamówienie.

WINTER pionowa piła panelowa CHALLENGE 4122 | WINTER pionowa piła panelowa CHALLENGE 5122 | WINTER pionowa piła panelowa CHALLENGE DIGIT 4122

Piły do lameli i obłogów

Pilarka dedykowana głównie zakładom stolarskim zajmującym się profesjonalną produkcją podłóg. Doskonalone sprawdzi się do rozkroju materiału na lamele oraz obłogi. Taśma tnąca w pile lamelowej może mieć nawet 1,0 mm grubości, przez co otrzymujemy niezwykle cienki finalny produkt. Istotnym elementem piły lamelowej jest pneumatyczny docisk oraz wysoka odporność na drgania, która zagwarantuje każdorazową precyzję cięcia. Warto zatem zainwestować w produkt nowy, z pełną gwarancją oraz certyfikatami materiałów użytych do jej produkcji, aby mieć pewność co do wytrzymałości maszyny przy intensywnej pracy. W wyborze z pewnością może pomóc atrakcyjny system leasingowy bądź kredytowania.

WINTER piła taśmowa do lameli Typ SC 800 | WINTER piła taśmowa do lameli Typ HP-11 PB-400 DELUXE | WINTER piła taśmowa do lameli Typ HP-11 PB-300 DELUXE

Winter Holztechnik w swej ofercie cenowej posiada szeroką gamę urządzeń, kierowanych do profesjonalnych zakładów stolarskich i zaawansowanych linii produkcyjnych. Poznaj najpopularniejsze z nich, które od lat zdobywają uznanie klientów w całej Europie.

 

Sprawdź: Maszyny do obróbki drewna Piły formatowe