Porady: +49 341 461 90 21

Wybierz kategorię produktów

Na rynku polskim dostępnych jest szereg profesjonalnych urządzeń służących do obróbki drewna. W zależności od funkcji jakie mają spełniać oraz parametrów wydajności i częstotliwości pracy, możemy wybierać spośród wielu modeli – gdzie zawsze wypadkową będzie stosunek jakości do ceny. Istotnym argumentem jest też możliwość indywidualnej konfiguracji łatwej rozbudowy zakupionego urządzenia w przyszłości. Przy zakupie zaawansowanej maszyny do ciągłej pracy przemysłowej, której koszt jest już istotną pozycją w budżecie każdej firmy, jednym z głównych dylematów pozostaje zawsze pytanie, czy wybrać maszynę nową czy używaną? Jakie korzyści mam z wyboru nowej maszyny wprost od producenta?

Grubościówka czy strugarka wielostronna

Najpopularniejszymi strugarkami do obróbki drewna, zarówno w profesjonalnych zakładach stolarskich, liniach produkcyjnych, ale i małych zakładach rzemieślniczych i hobbystycznych, są grubościówki, zwane również grubiarkami. Jednak ich możliwości oraz eksploatacja w czasie, może nie wystarczać przy wyjątkowej precyzji i powtarzalności elementów w produkcji przemysłowej. Liczy się tutaj również łatwość obsługi maszyny przez jednego pracownika i szybkość obrabianych elementów liczoną w roboczogodzinach. Kiedy rozważymy w czasie wszystkie argumenty za i przeciw, zestawimy je do wieloletniej pracy maszyny oraz oszczędności w obróbce materiału na jednym urządzeniu, pojawi się zdecydowanie więcej argumentów za inwestycją w urządzenie do strugania wielopłaszczyznowego.

Strugarki dwustronne i czterostronne – czyli tam gdzie liczy się precyzja i powtarzalność

Strugarka dwustronna służy do obrabiana i nadawania grubości oraz gładkości materiału jednocześnie z dwóch stron. Posiada dwa wały prowadzące góra / dół, i właśnie w tych płaszczyznach operuje. Sprawdzi się doskonalone przy pracach na szeroką skalę na materiałach, które przygotowywać będziemy do dalszej obróbki i nadawania im określonych profili i kształtów. Posłuży doskonalone przy produkcji mebli np. blatów czy frontów meblowych, w których liczy się nienagannie gładka powierzchnia, którą docinana się do określonych form w następnej kolejności. Strugarka czterostronna to już programowanie i wykorzystanie urządzenia do formowania docelowego kształtu, bez konieczności dalszej obróbki w pozostałych płaszczyznach. Kompleksowe formowanie materiału na odpowiednią grubość, przy jednoczesnym profilowaniu to zdecydowana oszczędność czasu pracy dla zakładu i pojedynczego pracownika. Urządzenie takie świetnie odpowie na potrzeby optymalizacji w dużych zakładach przemysłowych, zwłaszcza tam gdzie liczy się nienaganna precyzja powtarzalności wykonywanych elementów.
Zobacz ofertę: strugarki dwustronne | Strugarki czterostronne

5 podstawowych parametrów na jakie warto zwracać uwagę

  1. Moc silników strugania i posuwu
    Strugarka czterostronna wykorzystuje w swej pracy od czterech do sześciu silników. Warto zwrócić uwagę nie tylko na moc pracy silników poziomych i pionowych. Równie istotna jest moc silnika posuwu, który w dużej mierze będzie odpowiadał za szybkość pracy. Dodatkowym atutem jest posiadanie 6 silnika wrzeciona uniwersalnego pracującego w kącie 360 stopni, który pomoże w nadawaniu materiałowi odpowiednich precyzyjnych kształtów.
  2. Ilość noży vs. prędkość obrotowa
    Wybierając strugarkę czterostronną ilość oraz prędkość noży to podstawa cecha, która należy sprawdzić. Im więcej noży tym ich prędkość obrotowa powinna być większa, aby zapewnić produkcji odpowiednie tempo pracy. Optymalne wartości to minimum 6000 obrotów na minutę dla strugarek czterostronnych posiadających nawet 6 noży. W wyborze optymalnego rozwiązania warto sięgnąć po fachowe, sprawdzone doradztwo, które dobierze parametry maszyny do potrzeb zakładu i niezbędnej wydajności.
  3. Szybkość pracy
    Zakup tego typu urządzeń z punktu widzenia inwestycyjnego, to przede wszystkim ich wydajność i możliwości obróbki materiału liczonego w czasie pracy. Parametr ten musi być ujęty również do co sprawnej i bezproblemowej obsługi przez jak najmniejszą ilość pracowników na jedna maszynę. Mówi on o odpowiednim zestawieniu ilości noży, mocy silników i obrotów, których wypadkową jest prędkość posuwu. Warto porównać ten parametr w poszczególnych maszynach przed podjęciem ostatecznej decyzji.
  4. Zawarta i solidna konstrukcja
    Rodzaj użytej stali będzie opowiadać na potrzebę intensywnej eksploatacji maszyny przez lata. Warto wybierać urządzenia mające certyfikaty jakości użytych komponentów, zarówno co do stali wykorzystanej przy produkcji stołów, jak i noży czy silników. W przypadku maszyn narażonych wielopłaszczyznowo na ciągłe wibracje, rodzaj surowca ma kluczowe znaczenie w zachowaniu jej żywotności.
  5. Konserwacja i pielęgnacja
    Każda maszyna wykorzystywana w sposób ciągły w produkcji przemysłowej wymaga stałej i konsekwentnej pielęgnacji, by zachowała optymalne parametry pracy. Winter Holztechnik to odpowiednie przeszkolenie pracowników z eksploatacji maszyny oraz stałe wsparcie infolinii lub bezpośrednie wsparcie specjalisty w zakresie obróbki drewna. Łatwy montaż i demontaż poszczególnych elementów, komplety dodatkowych noży czy pompy smarowania. Sprawdź nasze rozwiązania z zakresu obsługi posprzedażowej oraz technologiczne ułatwienia w obszarze eksploatacji maszyny.

Zobacz Piły Formatowe