Czopiarki należą do grupy maszyn znajdujących bardzo szerokie zastosowanie w wielu zakładach stolarskich oraz przedsiębiorstwach zajmujących się profesjonalną obróbką drewna. Dzieje się tak głównie dlatego, że złącza czopowe są nadal jedną z najpopularniejszych form połączeń kątowych konstrukcji stolarskich. Najbardziej znanym przykładem są tzw. meble szkieletowe, gdzie czopy stanowią elementy łączące pomiędzy poszczególnymi częściami.
Czopy w produkcji przemysłowej wykonywane są w elementach połączeniowych podczas procesu obróbki maszynowej. Czopiarki obwiedniowe są profesjonalnymi urządzeniami stolarskimi, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dowolnego przekroju poprzecznego czopa, który idealnie wpasuje się w otwór gniazda. Bardzo ważne w procesie osadzania czopów jest zachowanie wysokiej precyzji, ponieważ nawet niewielkie przesunięcie położenia otworów mogą spowodować, iż poprawne złożenie mebli stanie się niemożliwe.
Narzędziem odpowiedzialnym za wykonywanie czopu w obróbce drewna czopiarką obwiedniową jest wirująca głowica frezowa, którą nierzadko integruje się także z piłą tarczową. Dzięki takiemu połączeniu, możliwe jest precyzyjne ustalenie wymiaru długości czopa. Głowica przemieszcza się po okręgu, wyznaczając kształt przekroju poprzecznego czopa - w uproszczeniu mówić można o "obieganiu" czopa po okręgu, stąd też nazwa czopiarki obwiedniowe.